Wszystko o myciu okien
Wikimedia Commons, (c) Nieuw~commonswiki

Wszystko o myciu okien

Każde pomieszczenie z czystymi oknami staje się od razu przyjemniejsze, a jak jeszcze na oknach wiszą świeżo wyprane firanki… nie ma milszego miejsca by wypocząć z satysfakcją dobrze wypełnionych obowiązków. Tak to już jest, że żeby dobrze wypocząć, trzeba się napracować. Bez tego wypoczynek staje się lenistwem.

Okna możesz umyć kupionym w sklepie odpowiednim płynem, ale ja zachęcam do prostych metod tańszych i bardziej ekologicznych.

Proponuję 3 sposoby mycia okien. Są przyjazne alergikom i nie musisz wydawać pieniędzy na płyny do mycia szyb.

1. Okna myjemy wodą z octem – ocet usuwa z szyb tłuszcz i nadaje im połysk. Wodę z octem mieszamy w proporcjach 9:1 (te proporcje proponują znane z telewizyjnych programów Kim Woodburn i Aggie MacKenzie) lub 8:1 (proporcje Anthea?i Turner). Osobiście mieszam wodę z octem w proporcjach 9:1 🙂 Mieszankę wlewamy do spryskiwacza takiego jak do kwiatów, lub wykorzystujemy opakowanie po zużytym kupnym płynie do mycia szyb.

Najwygodniej jest użyć do mycia ręczników papierowych (brudne, wilgotne ręczniki po prostu wyrzucasz). Do polerowania szyb możesz użyć przeczytanej gazety codziennej. Druk gazetowy nabłyszcza szybę, ale brudzi dłonie, dlatego pracuj w gumowych rękawiczkach.

2. Okna myjemy zwykłą ciepłą wodą, przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Drugą, suchą ściereczką wycieramy szyby do sucha.

Jeśli do wody dodasz kilka kropli gliceryny, brud nie będzie na nich tak łatwo osiadał.

Innym tradycyjnym sposobem na okna jest dodawanie do wody nieco denaturatu lub rozpuszczonego amoniaku, by unikną zimą zamarzania szyb.

Jeśli okna są bardzo brudne, umyj je wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli są KOSZMARNIE brudne (np po remoncie) możesz nasmarować szyby olejem i zostawić na godzinę. Po tym czasie umyć jak zwykle.

3. Ostatni sposób na czyste okna jest dla szczęśliwych posiadaczy urządzenia do czyszczenia parą. Na urządzenie nakładamy końcówkę do mycia okien i przeciągamy po szybie od góry ku dołowi, raz przy razie. Na koniec wycieramy do sucha czystą ściereczką.

Przy pomocy tego urządzenia możemy łatwo doczyścić też wszelkie szpary i wgłębienia we framugach, które pozostały by dla nas niedostępne, przy tradycyjnym sprzątaniu.

Na mycie okien nie jest dobrze wybierać szczególnie upalnego dnia – woda lub płyn do mycia okien szybko wyparuje, pozostawiając smugi.

W skrócie:

  • myj okna wodą, wodą z octem lub wodą z płynem do mycia naczyń
  • poleruj do sucha ściereczką z mikrofibry, irchą, pogniecioną gazetą lub najzwyklejszą ściereczką, która nie pozostawi na szybach paprochów.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: