Ozdoby świąteczne – masa solna zdobiona techniką decoupage

Ozdoby świąteczne – masa solna zdobiona techniką decoupage

Masa solna ma wielu fanów. Podobnie i decoupage. Można połączyć obie pasje w jednej pracy. Taką możliwość dają choinkowe ozdoby z masy solnej dekorowane świątecznymi serwetkami.

Pierwsza część pracy to przygotowanie masy solnej.

Składniki na masę solną:

  • szklanka soli,
  • dwie szklanki mąki,
  • 3/4 szklanki wody.

Można jeszcze dodać łyżkę kleju do tapet, ale nie jest to bezwzględnie konieczne.
Z rozwałkowanej na grubość 0,5 cm – 1 cm masy solnej wycinamy wykrawaczkami do pierniczków, szklanką lub po prostu nożem dowolne kształty. Na górze każdej ozdoby robimy otwory na zawieszkę. Wszystko suszymy w piekarniku w temperaturze 70-80°C, obracając co jakiś czas lub zwyczajnie w pokoju (trwa to dłużej, ale jeśli czas nie goni, to czemu nie).

Preparaty potrzebne do ozdobienia masy solnej techniką decoupage:

  • serwetki z świątecznym motywem,
  • klej do decoupage lub wikol,
  • farby akrylowe,
  • dwuskładnikowy krak – lakier do spękań,
  • poprporina,
  • lakier do utrwalenia pracy.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Suche ozdoby z masy solnej malujemy białą farbą akrylową dwa razy. Przed nałożeniem kolejnej warstwy trzeba poczekać aż poprzednia wyschnie.

Na papierowej serwetce odrysowujemy kształt ozdoby z masy solnej i wycinamy go. Wycięty kawałek serwetki rozwarstwiamy ostrożnie. Wierzchnią warstwę, tą z nadrukiem, przyklejamy delikatnie klejem do decoupage lub rozwodnionym wikolem do masy solnej. Kleimy od środka ku brzegom, starając się by przykleiła się bez zagnieceń. W miejscu gdzie są otwory na zawieszkę trzeba przy pomocy pędzla przebić delikatnie serwetkę.

Kiedy serwetka na masie solnej wyschnie, malujemy tył i brzegi naszych ozdób farbą akrylową na wybrany kolor.

Kiedy farba wyschnie malujemy ozdoby po wierzchu pierwszym składnikiem kraku. Zanim wyschnie do końca (będzie przezroczysty, z białymi smugami) malujemy grubo drugim składnikiem. Krak wysychając stworzy delikatną pajęczynę spękań. Gdy wszystko wyschnie, można uwydatnić spękania przy pomocy porporiny, a całość utrwalić kilkoma warstwami lakieru w sprayu.

Oczywiście nie trzeba koniecznie postarzać pracy. Równie dobrze można tylko przykleić, serwetkę pomalować brzegi i tył ozdoby i utrwalić wszystko lakierem.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: