Wzór na płaskie kwiatki szydełkowe

Wzór na płaskie kwiatki szydełkowe

Szydełkowe płaskie kwiatki ośmiopłatkowe są proste w wykonaniu, co łatwo zauważyć po opisie i zamieszczonych zdjęciach. Po nakrochmaleniu i wyprasowaniu po lewej stronie świetnie się sprawdzą jako podkładka pod kieliszek lub kubeczek, a bez usztywniania mogą być uroczą ozdobą czapeczki, sweterka lub kamizelki.

Wykonanie:

Nabieramy 9 oczek łańcuszka i łączymy w okrąg 1 oczkiem ścisłym.

Na bazie naszego kółka robimy 16 półsłupków, kończąc 1 oczkiem ścisłym.

Nabieramy 14 oczek łańcuszka, obracamy robótkę, wkłuwamy w 2 oczko i przerabiamy półsłupek, 3 oczko – słupek, 4-11 oczko – słupek podwójnie nawinięty, 12 oczko – słupek, 13 oczko – półsłupek; kończymy 1 oczkiem ścisłym przy kółeczku.

Obrabiamy płatek dookoła półsłupkami, dodając na czubku 1 dodatkowe oczko i kończymy mocując 1 oczkiem ścisłym do kółeczka.

Zaczynamy wyrabianie drugiego płatka: robimy 7 oczek w górę po pierwszym płatku i 7 oczek łańcuszka, obracamy robótkę, wkłuwamy w 2 oczko przerabiając półsłupek , 3 oczko – słupek, 4-11 oczko – słupek podwójnie nawinięty, 12 oczko – słupek, 13 oczko – półsłupek; kończymy 1 oczkiem ścisłym przy kółeczku.

Obrabiamy dookoła półsłupkami drugi płatek dodając na czubku dodatkowe oczko, mocujemy oczkiem ścisłym w miejscy łączenia się płatków, obracamy robótkę i z powrotem obrabiamy półsłupkami, nie zapominając o dodatkowym oczku na czubku, kończymy 1 oczkiem ścisłym przy kółeczku.

Po wykonaniu wszystkich 8 płatków przerabiamy razem łącząc je 7 oczkami ścisłymi (wykonanymi dość luźno, by nie ściągały za mocno) pierwszy i ostatni płatek.

Kończymy obrabiać dookoła pierwszy płatek i kończymy robótkę 1 oczkiem ścisłym pomiędzy pierwszym a drugim płatkiem.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: