To kolejna z moich najprostszych robótek. Jeśli umiesz wykonać na szydełku łańcuszek i oczka ścisłe, wystarczy Ci to do wykonania tej niezwykle urokliwej i sympatycznej ozdoby.
Wybierz dwa (lub więcej) kolory włóczki o podobnej grubości. Jedna może być nieznacznie cieńsza. Ile kolorów użyjesz, tyle kolorów będzie mieć muszla ślimaka. Ja zdecydowałam się na ślimaka dwukolorowego, wydaje mi się najestetyczniejszy.
Zacznij od wykonania pięciu oczek łańcuszka, po czym zamknij kółeczko. To jest środek muszli. Przerób oczka ścisłe na otrzymanym kółku tyle razy, aż otrzymasz wybraną przez siebie szerokość pierwszego paska spirali (na zdjęciu ślimak z jednym „okrążeniem” kółeczka). Nie odcinaj na razie włóczki, zostaw ją z boku, ale dobierz kolor z innego kłębka i kontynuuj przerabianie oczek. Kolor możesz zmieniać dowolnie, wiele razy.
Gdy otrzymasz już muszlę pożądanej wielkości, od miejsca, w którym skończyłaś, wykonaj łańcuszek takiej długości, aby nieco wystawał poza muszlę (na to dokładnego „przepisu” nie ma, zależy od wielkości muszli; przy moim niewielkim ślimaczku było to 7 oczek). Potem odwróć robótkę i przerób oczka ścisłe tym samy kolorem wzdłuż łańcuszka, kilka oczek też wzdłuż muszli (wykonujesz teraz „nogę”, na której musi trzymać się muszla) i potem kilka dodatkowych oczek łańcuszka, które będą wystawać poza muszlę (ślimak posiada przecież także tył). Odwróć robótkę i ponownie przerób oczka ścisłe, tym razem już do samego końca „głowy”.
Jak widzisz, „noga” z jednej strony jest o jeden rządek grubsza, to właśnie będzie głowa naszego ślimaka. Zrób łańcuszek z 5-7 oczek (w zależności od tego jak długie chcesz zrobić czułki), ostatnie oczko umocuj oczkiem ścisłym na „głowie”, po czym zrób kolejne 5-7 oczek. Ślimak ma już czułki. Jeśli zostawiłaś na początku łańcuszka i na końcu po kilkucentymetrowym kawałku włóczki, możesz wykonać „oczy” ślimaka: nanizać koralik, paciorek, kokardkę na czułki i „zablokować” zwykłym supełkiem.
Zastosowanie ślimaczka jest nieograniczone. Jeśli wykonasz ich kilkanaście i naszyjesz na brzeg zasłonki, ręcznika, poszewki, poduszki, otrzymasz niezwykły ornament. Jeśli do ślimaczka doszyjesz agrafkę, otrzymasz broszkę (taka broszka na zdjęciu zdobi torebkę). Jeśli umocujesz je na tkaninie (tak jak ja na fotelu – zdjęcie), to otrzymasz zabawne „wyścigi ślimaków”.
A ja właśnie zabieram się za wykonanie wielkich ślimaków, o średnicy 10 cm. Będzie z nich komplet podstawek pod kubki 🙂
Opracowała Magdalena
Leave a Reply