Robótki szydełkowe – wzór na serduszko

Robótki szydełkowe – wzór na serduszko

Proponuję wykonanie na szydełku małego serduszka. Taki drobiazg może być miłym prezentem dla bliskiej osoby nie tylko na walentynki. Szydełkowe serca mogą też znaleźć swoje miejsce na naszych choinkach.

Sposób wykonania:

1 rząd – robimy 13 oczek łańcuszka
2 rząd – wbijamy szydełko w 7 oczko i przerabiamy 1 słupek, potem 1 oczko łańcuszka, 1 słupek, 1 oczko łańcuszka, 1 słupek, 1 oczko łańcuszka, 1 słupek, 1 oczko łańcuszka i jeszcze jeden słupek
3, 4 i 5 rząd – 3 oczka łańcuszka na początek, 1 słupek (wbijamy nad tym z poprzedniego rzędu) i dalej jak w rzędzie 2
W ten sposób powstaje kratka 4 kwadraty na cztery. Obrabiamy ją naokoło, w każdą dziurkę wyrabiając po 3 oczka półsłupkowe (narożną kratkę obrabiamy 6 półsłupkami). Po obrobieniu dwóch pierwszych dziurek robimy małą pętelkę z 3 oczek łańcuszka i obrabiamy dalsze ‚dziurki’. Na drugim boku naszego kwadratu, po obrębieniu dwóch dziurek znów robimy pętelkę łańcuszkiem z 3 oczek i dalej obrabiamy już normalnie.
Od miejsca, gdzie zaczęliśmy obrabianie kwadratu robimy 11 słupków potrójnie nawiniętych, zahaczając je o pętelkę. Te potrójnie nawinięte słupki utworzą nam jeden z górnych ‚łuków’ serca. Oczkiem zwartym mocujemy ten ‚łuk’ do narożnika serduszka i robimy 30 oczek łańcuszka, które utworzą nam wieszaczek. Mocujemy je do serduszka w tym samym oczku, w którym zaczęłyśmy robić wieszaczek i z 11 potrójnie nawiniętych słupków robimy drugi ‚łuk’. Mocujemy go oczkiem ścisłym i gotowe. Koniuszek nitki maskujemy w robótce.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: