Wraz z nadchodzącą jesienią wzrasta nasz apetyt na grzyby. Warto poznać kilka praktycznych sposobów na cieszenie się ich niepowtarzalnym smakiem i aromatem.
Podaję za „Kosowską kuchnią jarską” z 1929 roku z Wydawnictwa M. Arcta.
Niech gospodyni dobrze zbada, czy grzyby, mające służyć na potrawę, są jadalne i czy niema pomiędzy niemi niepewnych, które mogą być trujące.
Starać się o grzybki młode. Używać należy grzybów tylko świeżych, przetrzymanych nie dłużej jak dobę.
Najlepsze są grzyby prawdziwe, ale można używać także innych, potrzeba jednak znać się na nich. Są to: pieczarki (szczególnie do zaprawy lepsze od grzybów), trufle (u nas rzadkie, po przecięciu czarne, wyborne do przypraw), smardze (pomarszczone grzyby wiosenne), rydze, lisiczki czyli kurzejki, maślacze i podpieńki (grzyby jesienne) i inne mniej znane, z któremi trzeba być ostrożnym. Dla bezpieczeństwa należy grzyby zawsze sparzyć i wodę odlać, a szczególniej grzyby nieprawdziwe sparzyć nawet kilka razy, względnie podgotować i pierwszą wodę odlać.
Gotowania grzybów trzeba dopilnować, bo nie znoszą dużo wody, zawierając jej do 90%, a o tyle tylko trzeba podlewać, aby do dna naczynia nie przywarły.
Następnie utrafić czas, ab nie gotować za długo, bo to ich smak pogarsza, wreszcie nie dawać wiele tłuszczu, bo stają się niestrawne.
Grzybów nie powinno się jadać w większej ilości i nie odgrzewać, bo mogą zaszkodzić. Raczej powinny być przysmakiem lub dodatkiem do innych potraw, a zatem można przyrządzić je z jakąś kaszą, hreczaną, jaglaną lub ryżem, gotując je razem, lub podać osobno z inną jarzyną, np. marchwią, kalafiorami, kalarepą, kapustą i kartoflami. Najlepiej obłożyć niemi inne potrawy. Z jajami, serem i potrawami strączkowemi nie bardzo się godzą, bo same zawierają niestrawne białko.
Sposoby przyrządzania grzybów:
Sposób I
- 2 litry grzybów szatkowanych>
- 2-3 łyżki masła
- 4 cebule
- garść zielonego kopru siekanego
- sól
Grzybki uszatkować, sparzyć, cebulę pokrajać drobno, dać masła, trochę wody, dusić do miękkości, dodając soli.
Sposób II
Składniki te same jak w sposobie I i ½ łyżki mąki z odrobiną masła. Postępować jak wyżej, a gdy grzyby są już miękkie, dać zaprażkę (i trochę wody lub smaku, jeżeli są za gęste) i dusić jeszcze 5 minut.
Sposób III
Tak jak drugi i ¾ litra śmietany. Zamiast wody jak w II, daje się śmietany, ale dusić jeszcze 20 minut.
Na końcu gotowania przy wszystkich trzech sposobach dodać siekanego kopru.
UWAGA: Inne grzyby jadalne wyżej wspomniane robi się według tych samych przepisów, co grzyby prawdziwe.
Leave a Reply