Przepis na majonez, jak robiły prababcie i jak robię dziś ja

Tak majonez robiły nasze prababcie:

Do tradycyjnego wielkanocnego jajeczka nie może zabraknąć majonezu, lub innego zimnego sosu powstałego na jego bazie. Poznaj tajniki wykonania majonezu domowego na podstawie przepisu Lucyny Ćwierczakiewiczowej.

Pierwszą zasadą każdego majonezu jest dobra oliwa, przez rozwiercenie której, w połączeniu z małą ilością innych dodatków, powiększa się ogromnie jej objętość. I tak najlepszy majonez, zwany „provensal”, robi się, biorąc na funt oliwy 3 żółtka, całą cytrynę /lub ocet/, pół cukru i odrobinę soli.

Wykonanie: Trzy żółtka surowe posolone wiercić /ucierać/ łyżką drewnianą w miseczce 20 minut, po czy, dolewać po trosze pół funta oliwy ciągle wiercąc, aby zgęstniało. Wtedy wlać parę łyżek estragonowego octu /lub sok z całej cytryny/ i łyżeczkę cukru. Trzymać w chłodnym miejscu lub zaraz podać majonez.

pół funta oliwy – około 250g

Tak majonez przy użyciu thermomixa robię dzisiaj ja:

Składniki:

  • 1 całe jajko, 
  • płaska łyżeczka mielonej gorczycy, 
  • 3 łyżeczki octu, 
  • 2 łyżeczki cukru, 
  • pół łyżeczki soli, 
  • szczypta pieprzu, 
  • 250 ml oleju rzepakowego.

Do naczynia miksującego thermomix daję jajko, gorczycę, sół, cukier, pieprz i ocet. Zakładam przykrywkę z miarką. Ustawiam czas 1,5 minuty i obroty 4. T trakcie pracy thermomixa wylewam olej na przykrywkę, by powoli kapał sobie pomiędzy miarką, a przykrywką. Gotowy majonez przekładam do słoiczka.

Uwaga. Dlaczego lubię ten przepis? Bo daje mi całkowitą powtarzalność w przygotowaniu majonezu. Kiedyś zamiast gorczycy dodawałam do majonezu łyżeczkę musztardy. Tylko wtedy majonez wychodził za każdym razem nieco inaczej, bo też zwykle używałam różnych rodzajów musztardy. Teraz gdy kupuję gorczycę, mielę jedno lub dwa opakowania w thermomixie i odkładam do szczelnie zamkniętego pojemnika, by mieć zapas do przygotowania majonezu.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: