Przepis na smalec do chleba

Przepis na smalec do chleba

Smalec, zwany też inaczej skwarki nie jest może szczególnie zdrową potrawą (jest to w końcu sam tłuszcz), ale jest z pewnością bardzo smaczny zwłaszcza na świeżym chlebie. Zresztą spożywany w rozsądnych ilościach, będzie po prostu ciekawym urozmaiceniem diety.

Składniki:

  • 1 kg słoniny (surowej nie wędzonej)
  • 2 cebule
  • duże jabłko (najlepiej winne)
  • duży ząbek czosnku
  • sól, pieprz i majeranek (wedle uznania)

Słoninę kroimy w kostkę lub mielimy na maszynce do mięsa na sitku o dużych otworach. Słoninę dajemy do garnka i topimy ją na małym ogniu, mieszając co kilka minut. Między czasie obieramy jabłko i cebule i kroimy w kostkę. Słonina ma się topić do czasu, aż w wytopionym smalcu skwarki będą w miarę swobodnie pływać. Wtedy dodajemy cebulę, jabłko i przyprawy. Trzymamy je jeszcze przez chwilę na ogniu, mieszając co chwilę. Trzeba pamiętać, że smalec nawet po zdjęciu z ognia gotuje się jeszcze przez chwilę, ważne jest więc by nie zdjąć go za późno z ognia, bo skwarki i cebulka będą przypalone.

Gorący smalec ze skwarkami rozlewamy do czystych słoiczków, zakręcamy i odstawiamy by stężał. Gdy smalec będzie już zimny możemy go włożyć do lodówki.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: