Ozdoby wielkanocne – masa solna

Ozdoby wielkanocne – masa solna

Przed Wielkanocą warto pokusić się o przygotowane kilku świątecznych ozdób. Pamiętajmy jednak, że pisanki to nie jedyny atrybut związany z wielkanocnym świętowaniem. W koszyczku ze święconką nie powinno zabraknąć baranka, kurczaczków czy zajączków, które chociaż są z nami na świątecznych stołach dopiero od początku XX wieku, to jednak chyba na stałe zagościły w wielkanocnym koszyku z jajkami. Do ich przygotowania można użyć wdzięcznego tworzywa jakim jest masa solna.

Wielkanocne dekoracje z masy solnej pomalowane zostały farbkami akrylowymi, a następnie polakierowane lakierem bezbarwnym.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Do zrobienia tych ozdób użyłam masy solnej barwionej temperą. Można jednak równie dobrze lepić z basy niebarwionej, a malować dopiero gotowe – wyschnięte ozdoby.

Oczy kurczaczków, kaczek, zajączków i całej reszty wykonane zostały z mojej ulubionej czarnuszki, która dobrze przyczepia się do masy solnej i ze względu na ciemną barwę świetnie się na niej odznacza.

Trawa i sierść niektórych baranków zostały uformowane dzięki wyciskarce do czosnku.

Z gotowymi ozdobami należy obchodzić się w miarę delikatnie – nie rzucać nimi, gdyż masa solna jest tworzywem dość kruchym. Jeśli zachodzi podejrzenie, że czyjeś małe rączki mogą przez nieuwagę połamać nasze baranki i zajączki (dzieci czasem trudno jest upilnować) można wykonać wielkanocne ozdoby z lekkiej masy do modelowania.

Warto zobaczyć też kilka innych pomysłów na figurki z masy plastycznej:

wielkanocny zajączek
kaczuszka
kurczaczek w skorupce
baranek wielkanocny
Zobacz też inspiracje na wiosenne i wielkanocne ozdoby z masy solnej (prace wykonane z masy solnej malowanej po wyschnięciu).

Zobacz też inne pomysły na świąteczne ozdoby wielkanocne.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: