Panny z włóczki – małe lale do zabawy

Panny z włóczki – małe lale do zabawy

„Pomarańcze zaraz się zjadło, a ze skórek pomarańczowych Lodzia zrobiła śliczne łódeczki z żagielkami. Tosi kołderka to było morze, które czasami bardzo mocno falowało. Ja byłem kapitanem, a guma myszka majtkiem i Jacek nas woził w dalekie, ciepłe kraje, na bezludną wyspę z Tosinego jaśka. […]Ale guma-myszka była nic niewarta na majtka, bo gruba i nie umiała wspinać się na maszty, i jak tylko morze trochę się zakołysało, to zaraz chlup! Do wody. Więc Lodzia wzięła włóczkę i porobiła strasznie śmieszne panny z włóczki, co miały powiązane rączki i nóżki i nastroszone spódniczki. I zaraz zaczęło ich być wszędzie pełno. Pchały się do łódeczek, przechylały je, wdrapywały się na maszty, piszczały, spadały do wody, topiły się i Jacek musiał je ratować. Wreszcie dojechały do bezludnej wyspy i tam z Murzynkami urządziły bal.”

Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik”

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Takie panny z włóczki to wspaniała, prosta zabawka dla dziecka. Najlepsze jest w niej to, że może ją zrobić samodzielnie, lub z niewielką pomocą dorosłego.

Co jest potrzebne by zrobić panny z włóczki?:

  • skrawki kolorowej włóczki,
  • nożyczki,
  • ewentualnie ruchome oczka do naklejania.

Wykonanie jest bajecznie proste. Odmierzamy 20-25 cm włóczki i składamy do uzyskania odpowiedniej grubości (im więcej razy złożymy, tym grubsza będzie laleczka).

Krótkim kawałkiem włóczki przewiązujemy nitki na górze, a na dole po przeciwnej stronie przecinamy.

Główkę robimy przewiązując nitki włóczką około 5 cm poniżej pierwszego wiąznia.

Szykujemy ok. 20 cm zwitek na rączki. Tu mamy do wyboru: albo tylko związać końce (wtedy laleczka będzie miała luźne rękawki), lub też zapleść włóczkę w cienki warkoczyk. Jak kto woli.

Ręce wsuwamy w środek tułowia i przewiązujemy poniżej.

Naklejamy ruchome oczka i panna z włóczki gotowa. Jak masz ochotę możesz też zrobić pannę w krótkiej spódniczce lub kawalera do kompletu.

Panny i kawalerowie z włóczki lubią kaktusy i dalekie podróże, mają szalone pomysły i czekają na wspólną zabawę.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: