Przeciętna osoba zapytana o podstawowe składniki kuchni hiszpańskiej, po chwili namysłu wymieni z pewnością oliwę z oliwek, ryby, mięso czy świeże owoce. Każdy z tych produktów jest oczywiście prawidłową odpowiedzią, ale to nie na nich skupimy się w tym tekście. Nie wszyscy wiedzą, jak dużą rolę w iberyjskiej gastronomii pełni papryka. Przedstawiamy to warzywo widziane oczami Hiszpanów – poznaj przyprawę, bez której nie przygotujesz sztandarowych potraw z tego kraju, oraz odmiany papryki, które uprawia się na Półwyspie Iberyjskim.
Królowa hiszpańskich przypraw
Podczas gdy w naszej części Europy za niezbędne przyprawy w kuchni uznaje się przede wszystkim sól oraz pieprz, w Hiszpanii na równi z solą stawiany jest nie pieprz, ale sproszkowana papryka. Wykorzystuje się ją w zasadzie do wszystkiego – jej smak wyczuwalny jest w sosach, zupach i potrawkach, jak callos a la madrileña (flaczki po madrycku) czy garbanzos con espinacas (ciecierzyca ze szpinakiem). To nieodłączny składnik najbardziej znanej z hiszpańskich kiełbas, czyli chorizo. Hiszpanie papryką posypują też jajka sadzone. Najszlachetniejszą z przypraw jest pimentón de la Vera, czyli mieszanka różnych gatunków papryki o delikatnie wędzonym aromacie.
Galicyjskie papryczki padrón
Jedną z podstawowych hiszpańskich tapas są smażone papryczki padrón, które serwuje również restauracja hiszpańska w Warszawie. Ta odmiana papryki pochodzi z miasta Padrón położonego w Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii. Papryczki padrón są zrywane zanim dojrzeją, przez co zachowują zielony kolor. Raczej nie jada się ich na surowo. Najczęściej smaży się je na oliwie z oliwek do momentu, gdy ich skórka zacznie się marszczyć, po czym oprósza gruboziarnistą solą i podaje jako dodatek do piwa, wina lub cydru. Ta odmiana papryki ma na ogół łagodny smak, ale pojedyncze sztuki są ostre, co zapewnia niezapomniane emocje w czasie konsumpcji.
Baskijska ostra papryka: guindilla
Jeśli lubisz ostrzejsze smaki, do gustu powinna przypaść Ci guindilla (czyt. gindija) – odmiana papryki uprawiana głównie w Kraju Basków. Stopniem ostrości nie dorównuje ona co prawda papryczkom jalapeño, ale jest warta spróbowania, chociażby ze względu na formę, w jakiej zwykło się ją jadać. Guindilla to podłużna papryka w kolorze jasnozielonym lub czerwonym, o stosunkowo małej średnicy. Podobnie jak papryczki padrón, odmiany guindilla również raczej nie jada się na surowo – dużo popularniejsze są tzw. piparras, czyli papryki w całości marynowane w zalewie z octu winnego. Co ciekawe, guindilla chętnie wykorzystywana jest również jako dekoracyjny element koktajli, np. Bloody Mary.
Papryka piquillo
Sąsiadująca z Krajem Basków Nawarra słynie z papryki piquillo (pikijo). Jest to czerwona, słodka w smaku odmiana, wyraźnie mniejsza od papryki znanej z naszego podwórka. Papryka piquillo przed spożyciem poddawana jest na ogół obróbce termicznej oraz konserwacji. Cały proces zaczyna się od pieczenia papryczek do momentu, aż ich skórka nabierze czarnego koloru. Po obraniu papryki się grilluje, a następnie marynuje w oliwie z oliwek z dodatkiem przypraw. Marynowane papryczki piquillo można faszerować (np. serem czy mięsem) lub wykorzystać do dekoracji tapas.
Leave a Reply