Przepis na biszkopt

Podstawowy przepis na biszkopt – doskonała baza do wszelkich tortów i nie tylko 😉

Składniki:

  • 8 jajek
  • 2 szkl. cukru
  • 1 szkl. mąki
  • 1 szkl. mąki ziemniaczanej

Jaja wbijamy do garnka, który wkładamy do drugiego, większego garnka z wodą na dnie i umieszczamy na małym ogniu (uwaga woda z większego garnka nie może dotykać tego, w którym są jajka). Podczas, gdy woda w dolnym garnku się gotuje, ubijamy jajka mikserem ręcznym, dosypując powoli cukier. Ubijamy przez 10-15 minut, do czasu aż masa jajeczno-cukrowa zacznie sztywnieć. Wtedy zdejmujemy garnek znad pary wodnej, powoli dodajemy obie przesiane i wymieszane ze sobą maki i bardzo delikatnie mieszamy. Wlewamy do tortownicy (nasmarowanej tłuszczem i obsypanej kaszką ryżową, taką jak dla dziecka lub jeśli kto nie ma zwykłą bułką tartą) i wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 190°-200°C na około pół godziny. Biszkopta sprawdzamy delikatnie patyczkiem czy dobry, jeśli po wbiciu nic się do niego nie przykleja to możemy wyłączyć piekarnik.

Istnieje też szkoła wlewania do ciasta biszkoptowego do dużej tortownicy niczym nienasmarowanej. Daje to ten efekt, że upieczony biszkopt przykleja się do ścianek tortownicy i trzeba go delikatnie odciąć od niej nożem tak, żeby nie uszkodzić ciasta. Może pracy ciut więcej, ale za to brzegi biszkoptu wolne są całkowicie od dodatkowych posypek, nawet tak delikatnych jak kaszka ryżowa.

Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika (uwaga na przeciągi, bo może siąść) i odwracamy dnem do góry nad dużym talerzem do ciast, tak by górą biszkoptu po upieczeniu było jego dno, wtedy wierzch będzie równy.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: