Przepis na bułki drożdżowe

Przepis na bułki – takie świeże, na poranne śniadanie w niedzielę. Czasu nie wymagają dużo (tyle co rośnięcie ciasta drożdżowego – co przygotowuje się w sobotę wieczorem) a wspaniale urozmaicają poranne śniadanie.

  • 5-6 szklanek mąki (według uznania pszenna, lub z dodatkiem żytniej)
  • 50 g drożdży
  • 1 łyżka soli
  • 3 łyżki oleju (według oryginału masła lecz ja ZAWSZE do ciasta drożdżowego dodaję olej a nie masło – lepiej się wyrabia i buła jest bardziej ‚wilgotna’)
  • 2 szklanki wody (ciepłej)

W misce rozpuścić drożdże w wodzie (ciepłej nie gorącej!); dodać 2 szklanki mąki i odstawić na wyrośnięcie. Gdy wyrośnie dodać sól, resztę mąki oraz olej. Wszystko dobrze wyrobić i znów pozostawić na wyrośnięcie w ciepłym miejscu. Gdy gotowe to podziel ciasto na bułki (z tej ilości wychodzi 12 bułek), rozłóż bułki na wysmarowanej blaszce, nakryj ściereczką i wstaw do lodówki na noc z soboty na niedzielę. Rano w niedzielę upiecz świeże bułki na wspaniałe świąteczne śniadanie.

Oczywiście bułki można piec natychmiast po zrobieniu, można je posypać na wierzchu mąką, sezamem, makiem, nasionami owsianym itp.

Życzę smacznego!

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: