Przepis na kiszoną kapustę

wg. przedwojennej „Książki kucharskiej dla oszczędnych gospodyń” Tow. Wyd. „Bluszcz”

Kapustę obrać, odrzucić nieświeże zwierzchnie liście, wyciąć głąby i główki kapusty cienko poszatkować.

Dno beczki wyłożyć czystemi liśćmi kapusty. Ułożyć na nich warstwami kapustę, przesypując każdą warstwą solą wymięszaną z koprem. Można też wyłożyć drobnych jabłek lub żórawin, co nadaje kapuście bardzo dobry smak. Gdy już beczka napełni się na wysokość 1/4 łokcia, ubić kapustę specjalnym ubijakiem, aż sok puści. Układać dalej warstwami, przesypując jak wyżej solą i koprem i ubijając, aby tworzyła równą powierzchnię. Na wierzch beczki położyć znowu kilka liści, przykryć denkiem nieco mniejszym niż otwór beczki i przygnieść kamieniem.

Po kilku dniach, gdy kapusta zacznie fermentować, przebić ją w kilku miejscach do dna drewnianym kijem, żeby gorycz z niej wyszła, zdjąć pianę, pokryć całą powierzchnię płótnem, obmyć denko i kamień i przycisnąć na płótnie.

Po 3-ch tygodniach kapusta jest ukwaszona. Trzeba o niej pamiętać i co tydzień spłukać płótno, którem jest przykryta, a w miarę jak kapustę zużywamy, obmyć brzegi beczki oraz denko i kamień. Trzymać w chłodnej piwnicy.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: