Robótki szydełkowe podstawy techniki

Robótki szydełkowe podstawy techniki

Początkiem każdej robótki szydełkowej zawsze jest łańcuszek. Począwszy od pierwszej pętelki na szydełku nabieramy nitkę na szydełko i przeciągamy przez oczko i tak dalej, aż do uzyskania pożądanej długości. Przerabiając łańcuszek pamiętajmy, by nie zaciskać oczek zbyt mocno, by dało się w nie przy przerabianiu kolejnego rzędu wbić szydełko.

Szydełkowanie – łańcuszek pionowy

Oczka ścisłe: wbijamy szydełko w oczko poprzedniego rzędu, nabieramy nitkę i przeciągamy od razu przez oczko.

Szydełkowanie – oczka ścisłe

Półsłupki: wbijamy szydełko w oczko poprzedniego rzędu, nabieramy nitkę, tak by powstało na szydełku drugie oczko; nabieramy ponownie nitkę na szydełku i przeciągamy ją przez oba oczka znajdujące się na szydełku.

Szydełkowanie – półsłupki

Półsłupki nawijane: nawijamy na szydełko narzut, wkłuwamy się w oczko z poprzedniego rzędu, nabierając kolejne oczko na szydełko, a następnie przerabiany razem oba oczka z narzutem.

Szydełkowanie – półsłupki nawijane

Słupki: nabieramy na szydełko nitkę i wkłuwamy w oczko poprzedniego rzędu nabierając kolejne oczko; teraz znów nabieramy nitkę i przerabiamy przez dwa pierwsze oczka z szydełka, znów nabieramy nitkę i przerabiamy przez ostatnie dwa oczka z szydełka.

Szydełkowanie – słupki

Słupki podwójne i potrójne: robi się je podobnie jak słupki, z tym że przed wkłuciem w oczko nawija się nitkę na szydełko odpowiednio 2 lub 3 razy i przeciąga nitkę przez oczko i jeden narzut na szydełku.

Szydełkowanie – słupek podwójny
Szydełkowanie – słupek potrójny

Słupki skrzyżowane: (na początku rzędu) 3 oczka łańcuszka i przerabiamy słupek w 6 oczku (licząc od szydełka); 4 oczka łańcuszka i przerabiamy słupek wkłuty w szczycie dolnej części „skrzyżowania”, 2 oczka łańcuszka; (kolejne skrzyżowanie) nabieramy 2 narzuty (jak przy słupku podwójnie nawiniętym) wkłuwamy opuszczając 2 oczka, dalej przerabiamy oczko z pierwszym narzutem, nabieramy kolejny narzut i wkłuwamy o 2 oczka dalej, przerabiamy oczko z narzutem i dalej przerabiamy jak pokazano na obrazku poniżej

Szydełkowanie – słupki skrzyżowane

kończymy słupek podwójnie nawinięty, dwa oczka łańcuszka i przerabiamy słupek wkłuwając w połączenie dolnych słupków, 2 oczka łańcuszka

Szydełkowanie – słupki skrzyżowane

Pikotki: przerabiamy je jak następuje: słupek, 4 oczka łańcuszka, wbijamy szydełko w pierwsze z 4 oczek łańcuszka , nabieramy nitkę i przerabiamy razem, dalej robimy słupek opuszczając 2 oczka z poprzedniego rzędu.

Szydełkowanie – pikotki

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: