Decoupage krok po kroku

Decoupage krok po kroku

Decoupage, czyli technika serwetkowa, to prosty a zarazem efektowny sposób zdobienia przedmiotów z ceramiki, drewna, plastiku lub porcelany. Zobacz, jak krok po kroku odmienić wygląd zwykłej doniczki.

Zanim zabierzesz się za dekorowanie przedmiotów, usiądź wygodnie i wyobrażasz sobie jak będzie wyglądać Twoje dzieło po ukończeniu. Do zaplanowania masz kolorystykę, wybór serwetki, która użyczy Ci swej urody w postaci kolorowych motywów. Decyzja o gładkości lub spękaniu powierzchni, która da złudzenie starości ozdabianemu przedmiotowi. Jeśli powierzchnia ma być popękana potrzebujesz dwóch kolorów emalii akrylowej i lakier Krakelierlack (środek do starzenia warstw) . Im większy kontrast pomiędzy użytymi kolorami, tym lepiej widoczny będzie efekt spękania. Kolejność malowania jest taka: najpierw farba w jednym kolorze, a jak wyschnie – lakier Krakelierlack, a gdy i ten wyschnie znów farba w drugim kolorze. Dzięki działaniu Krakelierlack na wierzchniej warstwie utworzą się pęknięcia i to już w trakcie samego malowania. Na tą powierzchnię możesz już naklejać wzory z serwetek.

Planując wygląd mojej doniczki zdecydowałam się na kolorystykę zieloną , motyw kwiatowy i gładką powierzchnię. A oto jak przebiegała moja praca.

Pierwszy etap – malowanie. Ja użyłam kolorowej emalii akrylowej.

Etap drugi – wycinanie (tak jak zrobiłam to ja) lub wydzieranie elementów zdobniczych z papierowej serwetki.

Etap trzeci – oddzielanie górnej warstwy serwetki (tej z nadrukiem) od reszty.

Etap czwarty – klejenie wzoru do doniczki przy pomocy rozwodnionego wikolu.

Etap piąty – lakierowanie suchej powierzchni przy pomocy bezbarwnego lakieru akrylowego.

Dla lepszej ochrony i większej urody lakierować można dwa razy, pamiętając by upłynął wymagany na opakowaniu czas do całkowitego wyschnięcia.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: