Jak zrobić ozdoby Bożonarodzeniowe z pocztówek

Jak zrobić ozdoby Bożonarodzeniowe z pocztówek

Robienie ozdób choinkowych z pocztówek jest zajęciem zaczerpniętym trochę z innej epoki. W dobie internetu życzenia wysyłamy najczęściej mailem, a ze skrzynek pocztowych wyciągamy raczej rachunki niż listy. Mimo to kartki bożonarodzeniowe, choć już dużo rzadziej niż kiedyś, wciąż jeszcze trafiają w nasze ręce. I z tych właśnie kartek możemy zrobić proste, ale bardzo ładne ozdoby na choinkę.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Do zrobienia ozdób choinkowych z pocztówek potrzebujesz:

  • pocztówki bożonarodzeniowe (mogą być też rodzinne zdjęcia),
  • nożyczki,
  • dziurkacz do papieru, szydełko, kordonek lub cienka włóczka,
    lub dziurkacz i trochę kolorowych wstążek z materiału lub wstążek do pakowania prezentów,
  • ozdobne nożyczki, wstążki z materiału i maszyna do szycia.

Bazą do zrobienia papierowych ozdób są kwadraty wycięte z pocztówek. Do wykonania jednej ozdoby potrzebne są dwa kwadraty.

Ozdoby z pocztówek można zrobić na trzy sposoby.

1. Ozdoby z pocztówek obrobione naokoło szydełkiem.
Dwa kwadraciki z pocztówek składamy obrazkami na zewnątrz i przy pomocy dziurkacza robimy dookoła otwory co 1-1,5 cm. Kwadraciki obrabiamy naokoło szydełkiem – półsłupek w otwór w kartoniku i kilka oczek łańcuszka. Na rogach przerabiamy 3 półsłupki w jednym otworze. Drugi rządek składa się z samych półsłupków i pikotek z 3 oczek łańcuszka wykonywanych na środku pomiędzy dziurkami w kwadracikach. Nie zapominamy też o zawieszce z łańcuszka.

2. Ozdoby z pocztówek przeplecione tasiemką.
Dwa kwadraciki z pocztówek składamy obrazkami na zewnątrz i przy pomocy dziurkacza robimy dookoła otwory co 1-1,5 cm. Przeplatamy naokoło tasiemkę przez otwory tak, by jej końce spotkały się na górze, równo po środku. Wiążemy końce tasiemki, by powstała ładna zawieszka.

3. Ozdoby z pocztówek zszyte na maszynie.
Dwa kwadraciki z pocztówek składamy obrazkami na zewnątrz. Brzegi kwadracików obcinamy nożyczkami ozdobnymi. Pomiędzy nimi na górze umieszczamy kawałek tasiemki na zawieszkę. Całość zszywamy na maszynie ściegiem prostym.

Każda metoda ma swoje zalety. Pocztówki obrobione szydełkiem są bardzo dekoracyjne. Te z przeplecioną tasiemką są idealne do wykonania wraz z dziećmi. Ozdoby obszyte na maszynie robi się najszybciej. Wybierzcie sami, która wersja Wam najbardziej odpowiada 🙂

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: