Makrama to dość łatwa i bardzo przyjemna sztuka polegająca na wiązaniu supełków. Makramowe węzły nie są tak żmudne jak supełki frywolitkowe, bo i najczęściej używa się trochę grubszych sznureczków, a i same węzły bywają większe. Technika jest bardzo wdzięczna i warto poświęcić chwilę, by ją by ją poznać od podstaw 🙂PODSTAWOWE WĘZŁY MAKRAMOWE:
Węzeł płaski – wykonuje się go na czterech sznurkach, przy czym manipulujemy tylko sznurkami zewnętrznymi. Lewy sznurek kładziemy na dwóch środkowych. Prawy kładziemy na przełożonym lewym, a potem przewlekamy go pod sznureczkami środkowymi i wyjmujemy pomiędzy środkowymi a pierwszym przeplatanym przez nas sznurkiem. Sznurki zaciskamy delikatnie – to połowa węzła. Teraz robimy to samo, tylko od prawej i znów zaciskamy delikatnie i węzeł płaski gotowy.


Węzeł plaski z wplecionymi koralikami – Wykonujemy klasyczne węzły płaskie. Jeśli chcemy mieć koraliki po bokach, musimy nawlec je na sznureczki zewnętrzne, jeśli na środku, na środkowe.
Węzeł spiralny – Wykonuje się go bardzo podobnie do węzłów płaskich z tą różnicą, że i pierwszą i drugą część węzła przeplatamy w tę samą stronę – od lewej. Tak zaplecione sznureczki same się zwijają.
Na ilustracji można też zobaczyć jak w prosty sposób uzyskać siatkę złożoną z oczek z węzłów spiralnych. W odpowiednim miejscu zewnętrzne sznureczki zaplecionych łańcuchów stają się sznureczkami środkowymi tych, które będą powstawać, a zaplatamy tymi sznureczkami, które je okalają. Taka siatka jest bardzo elastyczna i można jej użyć do robienia torby na zakupy, lub torby na piłkę.


Węzeł rypsowy (żeberkowy) – Wykonuje się go na dwóch sznurkach. Prawy sznurek kładziemy na lewym, owijamy go od spodu i przewlekamy przez powstałą pętelkę. Dalej znów ten sam sznurek przewlekamy pod lewym, owijamy go wierzchem i przewlekamy w powstałą pętelkę.

Węzły naprzemienne – zaczyna się go tak ja węzeł rypsowy: Prawy sznurek kładziemy na lewym, owijamy go od spodu i przewlekamy przez powstałą pętelkę. Teraz Lewy sznureczek przekładamy tak samo: nad prawym, owijamy od spodu i przewlekamy przez powstałą pętelkę.
Węzeł kulka (orzeszek) – Kulkę robimy z łańcuszka zrobionego z czterech węzłów rypsowych lub naprzemiennych. Środkowe sznurki wkładamy u góry w środek łańcuszka i przerabiamy dalej łańcuszek wybranym ściegiem, przy czym te sznurki, które przewlekliśmy staja się sznurkami zewnętrznymi.


Ostatnia ilustracja, to przykładowe wykorzystanie przedstawionych powyżej węzłów. Wzór możecie wykorzystać jako ozdobny pasek lub, jeśli użyjecie muliny zamiast sznurka, możecie sobie zrobić bransoletkę przyjaźni.
Leave a Reply