Dżemy jabłkowe przepis

Dżemy jabłkowe przepis

Jak zrobić klasyczny dżem, taki gęsty, słodziutki i aromatyczny? Czy są nam do tego potrzebne zakupione w sklepie preparaty żelujące, różne fix’y i mix’y? By przygotować super smaczny dżem wystarczą tylko owoce, cukier i cierpliwe ogrzewanie na małym ogniu. Dżemy najlepiej udają się z owoców bogatych w pektynę i dlatego kwaśne jabłka są idealne do przygotowania idealnego dżemu. Przygotowanie takiego idealnego dżemu trwa dłużej niż przygotowanie dżemu na bazie preparatów żelujących, ale smak tego pierwszego w pełni rekompensuje czas zużyty na jego przygotowanie.

Pierwszym etap przygotowania dżemu polega na przygotowaniu przecieru jabłkowego.

Jabłka przeznaczone na dżem myjemy i dzielimy na dwie równe części. Jedną część kroimy na ćwiartki, nie obieramy ze skórki, nie wycinamy gniazd nasiennych. Jedyne co usuwamy to wszelkie plamki czy przebarwienia. Tak przygotowane owoce gotujemy na niezbyt dużym ogniu, dodając 100 ml wody na każdy kilogram jabłek.

Rozgotowane owoce, gdy są jeszcze gorące, przecieramy przez sito, by oddzielić skórki i gniazda nasienne od czystego przecieru. Można użyć do tego zwykłego, mocnego sita o drobnym splocie i łyżki, ale dużo łatwiej i szybciej przetrzecie owoce przez przecierak z korbką. Osobiście polecam użycie przeciaraka 🙂

Drugą część jabłek obieramy ze skórki, wycinamy gniazda nasienne i kroimy w drobną kostkę. Mieszamy je z przecierem z jabłek i dodajemy 700 g cukru na każdy kilogram mieszanki przecierowo – jabłkowej. Teraz podgrzewamy wszystko na niewielkim ogniu, mieszając regularnie, by nie dopuścić do przypalenia.

Jeśli lubicie przyprawy korzenne, dodajcie do jabłkowego dżemu cynamon, imbir i kardamon – mmmmmm co za smak. Moja córeczka mówi, że to „dżem pierniczkowy” 😉

Gotowy dżem jest na tyle gęsty, że z trudem ścieka z łyżki, a wyłożony na zimny talerzyk, krzepnie nie rozpływając się na boki.

Gorący dżem nakładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy szczelnie. Słoiki z dżemem wekujemy.

Z przecieru jabłkowego możemy przygotować dżem dwu lub wieloowocowy, wykorzystując owoce słabo żelujące. Jabłka będą idealnie komponować się z jeżynami, gruszkami lub malinami.

Do przygotowania takiego dżemu potrzeba 0,5 – 1 kg przecieru jabłkowego (przygotowanego jak wyżej) na 1 kilogram innych owoców i 700 g cukru. Dżem smażymy na małym ogniu, często mieszając, aż do uzyskania odpowiedniej gęstości.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: