Jak zrobić na szydełku grę kółko i krzyżyk

Jak zrobić na szydełku grę kółko i krzyżyk

Kto powiedział, że w kółko i krzyżyk można grać tylko na kartce? Można grać też na planszy! Co więcej można tą planszę i pionki zrobić samemu na szydełku. Jakie ma zalety? Proszę bardzo: po pierwsze możesz grać z dzieckiem, które nie potrafi jeszcze pisać, a po drugie możesz grać nawet tam gdzie nie ma sprzyjających warunków do pisania – w pociągu lub samochodzie.

By nie pogubić pionków możesz nanizać je na paseczek i zwinąwszy planszę w rulon zapiąć na guziczek i włożyć do kieszeni.

Planszę i pionki robiłam z resztek cienkiej włóczki w czterech kolorach używając szydełka nr 1,25. Plansza zrobiona jest słupkami, a pionki półsłupkami.Schemat wykonania planszy:
Nabieramy 56 oczek łańcuszka1 rząd – wkłuwamy się w 4 oczko licząc od szydełka (tak będziemy zaczynać każdy kolejny rząd) i przerabiamy 17 oczek kolorem zielonym, 18 żółtym, i 18 zielonym (robótkę obracamy)2 rząd – tylko zielonym koloremrząd 1 i 2 powtarzamy 5 razy11 rząd – 17 oczek żółtym, 18 zielonym i 18 żółtym12 rząd – tylko zielonym koloremrząd 11 i 12 powtarzamy 5 razyDalej pięć razy przerabiamy tak, jak w rzędach 1 i 2.Gotową kratkę obrabiamy dookoła półsłupkami i na koniec robimy cienki paseczek słupkami (na 3 oczka szeroki) zakończony pętelką na guzik, który przyszywamy w miejscu, gdzie zaczyna się paseczek.

Aby unikną plączących się z tyłu nitek, pamiętajmy przy zmianie koloru, by wrobić w robótkę nitkę nieużywanego koloru, tak by nie była widoczna.

Jak wykonać pionki
KRZYŻYK – nabieramy 6 oczek łańcuszka i łączymy w kółko jednym oczkiem ścisłymna kółeczku przerabiamy 12 półsłupków i kończymy 1 oczkiem ścisłymrobimy 5 oczek łańcuszka (patrz fot.1)wkłuwamy w 2 oczko (licząc od szydełka) i wracając przerabiamy 4 półsłupki; mocujemy do kółeczka 1 oczkiem ścisłym (patrz fot.2)przerabiamy jeszcze raz półsłupkami w tę i z powrotem, by ramię krzyżyka się poszerzyło i mocujemy jednym oczkiem ścisłym do kółeczkapozostałe trzy ramiona szydełkujemy dokładnie tak samo jak pierwsze (patrz fot.3)KÓŁKO – zaczynamy tak jak krzyżyki: nabieramy 6 oczek łańcuszka i łączymy w kółko jednym oczkiem ścisłymna kółeczku przerabiamy 12 półsłupków i kończymy 1 oczkiem ścisłymdalej przerabiamy dookoła jeszcze 4 rzędy dodając oczek, tak by powstało płaskie kółeczko

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: