Reklama

Designed by:

OZDOBY WIELKANOCNE - PISANKI - TRADYCYJNE SPOSOBY ZDOBIENIA

W różnych rejonach Polski istnieją różne zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Palmy, pogrzeb żuru i śledzia, różne rodzaje ciast, mazurki czy baby drożdżowe w każdym regionie tradycje i obyczaje wielkanocne były nieco inne. Różne stosowano i stosuje się techniki zdobienia pisanek.

Pisanki zdobione techniką batiku

Na jajko lub wydmuszkę nanosi się 'pisadełkiem' roztopiony pszczeli wosk. Kiedyś używano do tego specjalnego cieniutkiego lejka, którym pisało się wzór na skorupce ugotowanego na twardo jajka lub wydmuszce. My z powodzeniem możemy poradzić sobie narzędziem zrobionym ze szpilki wbitej w patyczek. Łebek od szpilki zanurza się w roztopionym wosku palącej się świecy i nim delikatnie pisze szlaczek. Wosk bardzo szybko zastyga, najlepiej jest więc malować drobnymi kreseczkami. Gdy cały ornament zastygnie, jajko zanurzamy w letnim barwniku. Po zafarbowaniu i wysuszeniu wosk ściera się delikatnie.

Pisanki - kraszanki (zwane też byczkami)

Kraszanki to jajka zafarbowane na jednolity kolor, bez żadnych ozdób. Cała sztuka robienia kraszanek polega na tym, by stworzyć jak najwięcej jajek w różnych barwach i odcieniach. Technikę tę stosować można zarówno dla jaj, jak i wydmuszek, pamiętając jednak o tym by zakleić woskiem otwory w tych ostatnich.

Pisanki zdobione techniką rytowniczą

Tę metodę można stosować na jednobarwnych kraszankach ryjąc na nich delikatnie ostrym narzędziem jasny wzór. Można też na 'czystych' jajkach wydrapać ornament, a następnie zafarbować. Wtedy drapany wzór wyjdzie nieco ciemniejszy niż reszta skorupki.

Pisanki z sitowia i skrawków włóczki

Wydmuszkę obkleja się ściśle rdzeniem z sitowia (tzw. duszą) i kolorowymi kawałkami wełny tworząc wypukły barwny wzorek.

Gotowe pisanki (za wyjątkiem tych obklejanych) smarujemy cienką warstwą oliwy by ładnie błyszczały w wielkanocnym koszyczku.

Zobacz też inne sposoby zdobienia pisanek.

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/ozdoby_wielkanocne_pisanki_zdobienie.shtml">OZDOBY WIELKANOCNE - PISANKI - TRADYCYJNE SPOSOBY ZDOBIENIA</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/ozdoby_wielkanocne_pisanki_zdobienie.shtml]OZDOBY WIELKANOCNE - PISANKI - TRADYCYJNE SPOSOBY ZDOBIENIA[/url]


Powrót do:

[Zrób to sam(a)] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców